Nasi specjaliści dyżurują w ambulatorium urazowym przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Konsultacje specjalistyczne i zajęcia rehabilitacyjne odbywają się od poniedziałku do piątku.
Zadzwoń pod numer 22 35 58 200 lub skorzystaj z poniższego formularza, aby umówić się na wizytę.

Wybierz preferowanego lekarza. Oddzwonimy lub odpiszemy z propozycją terminu wizyty.

Wizyta na najbliższy wolny termin
Leczymy

KONFLIKT PODBARKOWY

dr Michał Drwięga

Określenie “Konflikt podbarkowy” ang. “Impingement syndrome” po raz pierwszy użył Neer w roku 1972. Opisał on sytuację w której w czasie ruchu kości ramiennej dochodzi do uwięźnięcia tkanek miękkich, co prowadzi do bolesnego stanu zapalnego.

Obserwując budowę stawu ramiennego zauważymy, że pomiędzy głową kości ramiennej a wyrostkiem barkowym łopatki istnieje niewielka przestrzeń przez którą przechodzi warstwa mięśni. Są to mięśnie stożka rotatorów. Mięśnie te umożliwiają nam ruchy rotacyjne ramienia oraz zgięcie i odwiedzenie w stawie ramiennym. Pomiędzy warstwą mięśniową a wyrostkiem barkowym znajduje się coś w rodzaju poduszeczki zapewniającej dobry poślizg dwóch powierzchni względem siebie. Jest to kaletka podbarkowa.

Konflikt podbarkowy może pojawić się u każdego kto ma zwężoną przestrzeń podbarkową i często wykorzystuje ruchy ręki ponad głową. Na schorzenie to narażeni są szczególnie sportowcy reprezentujący takie dyscypliny jak tenis, pływanie, piłka siatkowa, podnoszenie ciężarów, rzuty oszczepem czy młotem.

Przyczyn zwężenia przestrzeni podbarkowej można wymienić kilka. Może ona na przykład wynikać jedynie z zachwiania równowagi mięśniowej przez którą cała kość ramienna zbliża się do wyrostka barkowego. Innym powodem zwężenia jest deformacja krawędzi wyrostka barkowego z jego zagięciem ku dołowi. Inne przyczyny to artroza stawu barkowo-obojczykowego, pogrubienie i zwapnienie więzadła kruczo-barkowego tworzącego strop stawu ramiennego czy wreszcie brak zrostu między poszczególnymi jądrami kostnienia wyrostka barkowego (os acromiale).

Wszystko to powoduje, że podczas ruchów ścięgna mięśni stożka rotatorów oraz kaletka podbarkowa trą o wyrostek barkowy i więzadło kruczo-barkowe. W wyniku mechanicznego drażnienia powstaje stan zapalny. Zapaleniu towarzyszy obrzęk tkanek miękkich który jeszcze bardziej zwęża przestrzeń podbarkową i nasila dolegliwości bólowe. Powstaje przewlekły stan zapalny, który ostatecznie może doprowadzić do uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów.

Objawy konfliktu:

  • ból w czasie czynnego zgięcia i odwiedzenia w granicach 80-120 stopni,
  • kłujący ból w czasie nagłego odwiedzenia lub zgięcia,
  • tkliwość w okolicy wyrostka barkowego,
  • zaburzenie prawidłowego rytmu ramienno-łopatkowego,
  • ból w czasie snu na boku z zajętym barkiem.

Wnikliwie badający doktor rozpozna co dzieje się ze stawem barkowym. Dla potwierdzenia rozpoznania można wykonać badanie USG, któro wykaże stan zapalny w kaletce podbarkowej oraz oceni strukturę ścięgien stożka. Dzięki temu że badanie ultrasonograficzne jest badaniem dynamicznym możemy ocenić w ruchu które struktury ulegają wklinowaniu w czasie odwiedzenia czy zgięcia w stawie ramiennym.

Przy niewielkim stopniu nasilenia konfliktu, bez uszkodzenia ścięgien stożka, odpowiednio prowadzona rehabilitacja razem z działaniem przeciwzapalnym ma szansę powodzenia. Powinno się kontynuować ćwiczenia rozciągające i kondycyjne z wyłączeniem aktywności „ponad głową”. Dopuszczalne są pojedyncze iniekcje leków sterydowych w celu zmniejszenia stanu zapalnego. W przypadku nasilania konfliktu , ewidentnych zmian anatomicznych powodujących cieśń lub przy uszkodzeniu ścięgien należy rozważyć leczenie operacyjne. Zabieg taki można wykonać artroskopowo wykonując jedynie dwa niewielkie nacięcia na skórze.

W czasie zabiegu usuwa się zapalnie zmienioną kaletkę podbarkową oraz więzadło kruczo-barkowe. Można również wyrównać zagięty brzeg wyrostka barkowego lub też usunąć zmiany ze zwyrodniałego stawu barkowo-obojczykowego. Całość zabiegu nazywa się dekompresją przestrzeni podbarkowej. Po zabiegu należy liczyć się z 3-4 miesięczną rehabilitacją. Kończyny nie unieruchamia się i bezpośrednio po zabiegu rozpoczyna ruchy bierne i czynne w stawie. Zabieg, zajęcia rehabilitacji i dyscyplina pacjenta zapewniają sprawny powrót do zdrowia.

Umów się na wizytę